CSM Focșani 2007

Urmărește CSM Focșani 2007

Fotbal, Liga a III-a: Avântul Valea Mărului – CSM Focșani 2007 1-3 (1-1)

fotbal-cu-valea-marului-18Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Dediu, Parlac, Beșa, Mihai – Manu, Chivu (46 Pasăre), Lupu, Pădineanu (Budeanu) – Predoiu (77 Remus Popa), Zaharia (80 Duca).

CSM Focșani 2007 a obținut, sâmbătă, 21 octombrie,la Valea Mărului, a doua victorie în deplasare în campionat. Focșănenii au dispus cu 3-1 după ce la pauză era 1-1, de formația locală Avântul și au urcat pe locul al patrulea al clasamentului.
Terenul mic și starea precară a gazonului au îngreunat jocul de construcție al oaspeților care, chiar și în aceste condiții, au avut o posesie mult mai bună decât a gălățenilor și și-au creat mai multe situații din care să poată marca. Scorul a fost deschis relativ repede, în minutul 12, când Antofie a deviat mingea în poarta proprie. Autogol și 0-1. În minutul 15, centralul partidei a dat foarte ușor pentru Avântul un fotbal-cu-valea-marului-2penalty și Anastasia a egalat! Au urmat minute bune în care oaspeții au dominat teritorial, au pus presiune pe adversari și în minutul 32 Antofie și-a lăsat echipa în zece oameni după ce a făcut al doilea fault de galben. Două minute mai târziu, la capătul unui contraatac, Avântul a avut șansa golului al doilea, mingea trimisă în diagonală de atacantul gazdelor a lovit bara și a revenit la Lazăr! Oaspeții au reacționat, dar mingea șutată frumos de Predoiu în minutul 38 a fost respinsă de portarul din Valea Mărului.
În minutul 46, antrenorii Focșaniului l-au trimis în teren pe Cosmin Pasăre care să facă pereche în față cu Predoiu și ocaziile mari de gol au început să curgă la poarta Avântului! Prima dintre acestea a și fost valorificată în minutul 48 de Beșa care a reluat simplu, cu capul, în plasă, mingea centrată din lovitură liberă de Lupu: 1-2! A urmat mingea șutată de Lupu peste bară din poziție foarte bună, apoi, în minutul fotbal-cu-valea-marului-2160, Manu a centrat pentru Pădineanu la 10 metri de poartă, fără adversar, dar mingea trimisă de mijlocașul oaspeților a trecut tot peste bară. Un minut mai târziu, tot din careu Predoiu, a trimis peste transversală. În minutul 80, Pasăre a intrat vijelios pe dreapta și de lângă linia de fund a centrat pe jos iar Remus Popa, a deviat mingea cu călcâiul în gol și a închis meciul: 1-3! În toată partea a doua a meciului, jucătorii Avântului au încercat, cu mingi lungi, să surprindă apărarea formației pregătite de Vasile Burgă și Adrian Toma, însă apărătorii oaspeților au fost la post!
Echipa Focșaniului a fost susținută de o galerie mică, dar foarte activă venită de la Focșani. Pe banca tehnică a gazdelor ca antrenor secund s-a aflat fostul valoros fotbalist al Focșaniului, Cătălin Curteanu.
În etapa viitoare, CSM Focșani 2007 va juca acasă cu KSE Tîrgu Secuiesc, sâmbătă, 28 octombrie.