Urmărește CSM Focșani 2007

Campionatul Naţional de Şah – rezultatele de excepţie ale echipelor CSM Focşani 2007, dublate de remarcabile reuşite individuale!

Sah 22 iulie, fete 18 ani - 3Campionatul Naţional de şah pe echipe de copii şi juniori, ale cărui întreceri au avut loc la Iaşi,Sah, 22 iulie 2013, grup - 4 în perioada 14-21 iulie, au adus cel mai bun rezultat la această disciplină obţinut vreodată de şahiştii CSM Focşani 2007. Performerii au fost:

La fete 18 ani – Elena Adelaida Toma, Bianca Gabriela Banciu şi Andreea Simona Toma care au câştigat două titluri de campioane naţionale – la şah clasic şi la şah blitz unde au primt medaliile de aur. Cele trei sportive ale CSM Focşani 2007 au obţinut şi argintul la şah rapid unde s-au clasat pe locul al doilea! Fetele Focşaniului s-au aflat printre protagonistele competiţiei şi ca reuşite individuale. Andreea Simona Toma, care a jucat la masa 3, a obţinut cel mai bun rezultat, ca punctaj şi procentaj, la toate cele trei tipuri de întrecere – şah clasic, şah rapid şi şah blitz! Elena Adelaida Toma a fost cea mai bună şahistă la prima masă la şah rapid şi a treia la blitz, iar Bianca Gabriela Banciu a avut cel mai mare punctaj şi procentaj la masa 2, la şah blitz.

Sah, 22 iulie, fete 12 ani,  2La fete 12 ani, Teodora Avădăni, Alexandra Ioana Banciu şi Ana Maria Banciu au terminat, la şah clasic, pe locul al doilea şi au primit medaliile de argint, iar la şah blitz s-au clasat pe locul al treilea şi au primit medaliile de bronz. Ana Maria Banciu, care a concurat la masa 3, a avut cel mai bun punctaj şi procentaj la şah clasic, Alexandra Ioana Banciu a fost prima la masa 2, la blitz iar Teodora Avădăni, pe locul al doilea, la masa 1 la blitz.

La băieţi, 14 ani, Catălin Lucian Pătraşcu, Cosmin Vasiliu şi Dragoş Cosmin Ion au încheiat concursul pe locul al doilea la şah rapid, unde au primit medaliile de Sah, Iasi, 22 iulie 2013  - baieti 14 aniargint, şi pe locul al treilea la şah clasic, unde au primit medaliile de bronz. Cătălin Lucian Pătraşcu a avut la masa 1 cel mai bun punctaj şi procentaj la şah clasic şi al doilea punctaj la rapid, Cosmin Vasiliu, cel mai bun punctaj la masa 2, la rapid iar Dragoş Cosmin Ion, al doilea punctaj la masa 3 la rapid.

Şahiştii de la CSM Focşani 2007 sunt pregătiţi de Mihai Strîmbu.

În fotografii, alături de şahişti se află Aurelian Grigore, preşedintele secţiei de şah a clubului care s-a aflat la Iaşi alături de fetele şi băieţii de la CSM Focşani 2007, ca şi părinţii unora dintre sportivi!