CSM Focșani 2007

Urmărește CSM Focșani 2007               

Şah, ONSŞ – Bianca Gabriela Banciu, Daniel Tudorache, Ioana Alexandra Banciu şi Cătălin Lucian Pătraşcu – câştigătorii etapei judeţene!

Şah 3, 11 martie 2014Bianca Gabriela Banciu, Ioana Alexandra Banciu şi Cătălin Lucian PătraşcuŞah 4, 11 martie 2014 sunt legitimaţi la CSM Focşani 2007!

– 8 martie 2014, Colegiul Naţional Alexandru Ioan Cuza Focşani –

Ca în fiecare început de primăvară, Inspectoratul Şcolar Judeţean Vrancea, sprijinit de Asociaţia Judeţeană de Şah Vrancea, C.S.M. Focşani 2007 a organizat la Colegiul Naţional Alexandru Ioan Cuza Focşani în ziua de 8 martie 2014 Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, etapa judeţeană.

Tendinţa ultimilor ani privind prezenţa în creştere a participanţilor de la şcoli gimnaziale la Olimpiada de şah a fost confirmată şi în acest an în schimb diferenţa între numărul elevilor de gimnaziu şi al celor de liceu a fost mai accentuată. Numărul elevilor de gimnaziu a crescut de la an la an ajungând la această competiţie la 43 de băieţi şi 21 de fete, dar numărul elevilor de liceu continuă să rămână mic. Ca o compensaţie, majoritatea partidelor la băieţii de liceu şi toate partidele la fetele de liceu au fost echilibrate şi de înalt nivel tehnic în timp ce la elevii de gimnaziu a fost mai mare diferenţa de valoare dintre primii şi ultimii. Oricum, este de preferat o participare cât mai consistentă şi sperăm pentru anii următori să avem o prezenţă mai bună şi la liceeni.

Au fost prezenţi elevi de la 8 licee şi 19 şcoli gimnaziale: Liceul Pedagogic Spiru Haret Focşani, Colegiul Naţional Unirea Focşani, Colegiul Naţional Alexandru Ioan Cuza Focşani, Colegiul Economic Mihail Kogălniceanu Focşani, Liceul Teoretic Ion Slavici Panciu, Colegiu Tehnic Valeriu D. Cotea Focşani, Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitreşti, Liceul Emil Botta Adjud, Şcoala gimnazială Ion Basgan Focşani, Şcoala gimnazială Nicolae Iorga Focşani, Şcoala gimnazială Alexandru Vlahuţă Focşani, Şcoala gimnazială Ştefan cel Mare Focşani, Şcoala gimnazială Vintileasca, Şcoala gimnazială Alexandru Vlahuţă Gugeşti, Şcoala gimnazială Păuneşti, Şcoala gimnazială Duiliu Zamfirescu Focşani, Şcoala gimnazială Nr. 7 Focşani, Şcoala gimnazială Principele Şerban Ghica şi Principesa Aristiţa Ghica Sihlea, Şcoala gimnazială Vulcăneasa, Şcoala gimnazială Străoane, Şcoala gimnazială Nr. 1 Mera, Şcoala gimnazială Ploscuţeni, Şcoala gimnazială Jariştea, Şcoala gimnazială Găgeşti, Şcoala gimnazială Putna, Şcoala gimnazială Ireşti şi Şcoala gimnazială Goleşti.

Elevii au fost însoţiţii de profesorii şi părinţii lor care uneori s-au dovedit mai puternic ancoraţi la emoţiile competiţiei.

Au fost organizate patru turnee:

La băieţi de liceu cei mai buni au fost în ordine: Daniel Tudorache de la Liceul Pedagogic Spiru Haret Focşani, Roberto-Constantin Ragea de la Liceul Teoretic Ion Slavici Panciu şi Sorin Şandru de la Colegiu Tehnic Valeriu D. Cotea.

La fete de liceu pe primele trei locuri s-au clasat: Bianca-Gabriela Banciu de la Colegiul Naţional Unirea Focşani, Andreea-Simona Toma de la Colegiul Economic Mihail Kogălniceanu Focşani şi Elena-Adelaida Toma de la Liceul Pedagogic Spiru Haret Focşani.

Şah, 2, 11 martie 2014La băieţi de gimnaziu primii trei au fost: Cătălin-Lucian Pătraşcu de la Colegiul Naţional Alexandru Ioan Cuza Focşani, Cosmin Vasiliu de la Şcoala gimnazială Nicolae Iorga Focşani şi Dragoş-Cosmin Ion de la Şcoala gimnazială Alexandru Vlahuţă Focşani.

La fete de gimnaziu a câştigat detaşat Alexandra-Ioana Banciu de la Şcoala gimnazială Ion Basgan Focşani, urmată de Carmen-Nicola Ioniţă de la Şcoala gimnazială Ştefan cel Mare Focşani şi Ana-Maria Banciu de la Şcoala gimnazială Ion Basgan Focşani.

Câştigătorii celor 4 turnee vor reprezenta judeţul Vrancea la faza pe ţară. Deoarece dintre cei 4 reprezentanţi, 3 sunt de la CSM Foacşani 2007, ei vor fi însoţiţi de

Aurelian Grigore, preşedintele secţiei de şah a acestui club fanion al judeţului.

S-au mai remarcat de la toate turneele Teodora Avădăni, Constantin Popa, Octavian Alexandru, Ştefan Dănilă, AlexandraŞah, 1, 11 martie 2014 Ioniţă, Andrei Cucoaneş, Marius Trompac, Vlad-Daniel Ivan, Gina Văcaru, Mihai-Cezar Ioan, Aurelian-Gabriel Cristea, Ana-Maria Mihalec, Mihnea-Iustin Baciu, Alexandru Popa, Nicuşor-Lucian Ţîrlea, Daniel-Claudiu Mocanu, Marinică Pîrlog, Andrei-Răzvan Vasilache, Gianina Vlase, George-Alexandru Neacşu, Radu Stoica, Cristina Barău, Titi-Paul Marcu, Mariana Autei, George-Călin Ioniţă (mezinul competiţiei), Denisa-Maria Coveltir, Andrei-Iulian Lupu, Andreea Nuţă etc., dar îi aşteptăm pentru competiţia de anul viitor pe toţi cei care nu au fost menţionaţi mai sus.

Organizarea, buna desfăşurare a olimpiadei din acest an, baza materială, arbitrajul şi asistenţa tehnică au fost asigurate de inspectorul Ionel Ambrozie, profesorul Marian Drăgan, Aurelian Grigore, Mihai Strîmbu, profesorul Sandu Gurguiatu, Anton Soare, Emilian-Paul Ioniţă, Doina Popovici, Elena Apopei, Olimpia Danciu, Marina Baciu şi nu în ultimul rând, excelentele gazde, profesorii de educaţie fizică şi sport Roşca şi Grigoriu.

 
 

Anton SOARE

 
 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter