CSM Focșani 2007

Urmărește CSM Focșani 2007               

Şah – CUPA DE TOAMNĂ

Sah, Cupa de Toamnă, - 1, 7 octombrie 2014Sah - 2, Cupa de toamnă, 7 octombrie 2014Duminică, 5 octombrie 2014, la Şcoala gimnazială „Nicolae Iorga“ Focşani s-a desfăşurat una dintre cele mai puternice competiţii interjudeţene de şah pentru copii şi juniori desfăşurate la Focşani în anul 2014.

Organizatorii competiţiei au fost C.S.M. FOCŞANI 2007 şi ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE IORGA“ FOCŞANI, cu sprijinul DIRECŢIEI JUDEŢENE DE SPORT ŞI TINERET VRANCEA, ASOCIAŢIEI JUDEŢENE DE ŞAH VRANCEA, C.S. OLIMP ŞAH FOCŞANI şi al ŞCOLII GIMNAZIALE „ALEXANDRU VLAHUŢĂ“ FOCŞANI.

Competiţia s-a desfăşurat pe trei turnee: TURNEUL A (pentru avansaţi, rating mediu 1342), TURNEUL B (pentru şahişti de nivel mediu, rating mediu 1023) şi TURNEUL C (pentru începători iniţiaţi şi de perspectivă, rating mediu 1001). S-a jucat în sistem elveţian, 7 runde, şah rapid, 25 minute/jucătorSah 3, Cupa dse Toamnă 7 octombrie 2014Sah 5, Cupa de Taomnă, 7 octombrie 2014/partidă.

Au participat 56 de copii şi juniori de la ACS GENIUS GALAŢI, CSM FOCŞANI 2007, ACS ELISABETA POLIHRONIADE BUCUREŞTI, CS MICUL PRINŢ BRĂILA, AS ONEŞTI, CS ŞAH CLUB COROD, AS PĂUNEŞTI, CS OLIMP ŞAH FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE IORGA“ FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU VLAHUŢĂ“ FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION BAZGAN“ FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ŞTEFAN CEL MARE“ FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DUILIU ZAMFIRESCU“ FOCŞANI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU VLAHUŢĂ“ GUGEŞTI etc.

Câştigătorii celor trei turnee au fost: Samuel-Timotei Ghimpu de la ACS GENIUS GALAŢI (Turneul A), Ştefan Dănilă de Sah 6, Cupa de Toamnă, 7 octombrie 2014la CSM FOCŞANI 2007 (Turneul B) şi Teodor Ţibuleac de la ACS ELISABETA POLIHRONIADE BUCUREŞTI (Turneul C). Aceşti trei şahişti au primit fiecare câte o cupă. Au mai fost înmânate 18 medalii pentru cei mai buni trei băieţi şi cele mai bune trei fete clasaţi în urma câştigătorului fiecărui turneu, astfel:

  • cei mai buni trei băieţi Turneul A: Ionuţ-Alexandru Dobrin (ACS GENIUS GALAŢI), Dragoş-Cosmin Ion (CSM FOCŞANI 2007) şi Teodor-Cosmin Nedelcu (CS MICUL PRINŢ BRĂILA);

  • cele mai bune trei fete Turneul A: TeodoraAvădăni (CSM FOCŞANI 2007), Raisa-GeorgianaVulpe (ACS GENIUS GALAŢI) şi Alexandra-Ioana Banciu (CSM FOCŞANI 2007);

  • cei mai buni trei băieţi Turneul B: Mihnea-IustinBaciu (CSM FOCŞANI 2007), SebastianTaran (ACS GENIUS GALAŢI) şi Denis-Gabriel Crăciun (ACS GENIUS GALAŢI);

  • cele mai bune trei fete Turneul B: Carmen-NicolaIoniţă (CSM FOCŞANI 2007), Maria-Sah 8, Cupa de Toamnă, 7 octombrie 2014Roxana Ioiţescu (ACS GENIUS GALAŢI) şi Delia-Ioana Luca (ACS ELISABETA POLIHRONIADE BUCUREŞTI);

  • cei mai buni trei băieţi Turneul C: Luc-Theodor Ferant (ACS ELISABETA POLIHRONIADE BUCUREŞTI), MariusAtanasiu (ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE IORGA“ FOCŞANI,) şi EduardChiriac (AS PĂUNEŞTI);

  • cele mai bune trei fete Turneul C: Alexandra-FlorentinaNuţă (CSM FOCŞANI 2007), AndraVoroneanu (AS ONEŞTI) şi Elena-TaniaEnache (ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ŞTEFAN CEL MARE“ FOCŞANI).

Toţi şahiştii au primit diplome. În afara celor mai sus menţionaţi, de la toate cele trei turnee, s-au mai remarcat: Vlad-Daniel Ivan, Ana-Maria Banciu, Cosmin-Cătălin Oprea, Ştefan Măimăscu, Daniel-Gabriel Toader, Pavel Măimăscu, David-Ştefan Cioca etc.

Din cei 56 de participanţi, 28 au fost din Vrancea. Vă prezentăm în continuare toţi participanţii din Vrancea, pe turnee, în ordinea punctajului obţinut în clasamentul fiecărui turneu.

TURNEUL A: Ion Dragoş-Cosmin, Ivan Vlad-Daniel, Avădăni Teodora, Banciu Alexandra-Ioana, Banciu Ana-Maria, Cristea Aurelian Gabriel;

TURNEUL B: Dănilă Ştefan, Baciu Mihnea-Iustin, Măimăscu Ştefan, Toader Daniel Gabriel, Ioniţă Carmen-Nicola, Vasilache Andrei-Răzvan, Dorobăţ Alexandru-Mihai, Nuţă Andreea, Cucoaneş Andrei, Şimon Cristian-Eduard, Ioniţă George-Călin, Isofache Alexandru, Lupu Andrei-Iulian, Oprea Maria;

TURNEUL C: Măimăscu Pavel, Paris Alexandru-Marius, Nuţă Alexandra-Florentina, Vizitiu Vlad-Georgian, Marin Gabriel-Valentin, Enache Elena-Tania, Pintilie Sebastian şi Jinga Elena.

S-a realizat cu acest prilej debutul într-un concurs interjudeţean al mai multor copii din Vrancea: Oprea Maria, Măimăscu Pavel, Marin Gabriel-Valentin, Enache Elena-Tania, Pintilie Sebastian şi Jinga Elena, mezina turneului.

Să remarcăm ascensiunea din ultimii ani a unor copii şi juniori mici: Dănilă Ştefan, Baciu Mihnea-Iustin, Măimăscu Ştefan, Ioniţă Carmen-Nicola, Vasilache Andrei-Răzvan, Dorobăţ Alexandru-Mihai, Nuţă Andreea, Cucoaneş Andrei, Şimon Cristian-Eduard, Ioniţă George-Călin, Măimăscu Pavel, Nuţă Alexandra-Florentina, Vizitiu Vlad-Georgian.

De menţionat, ca de obicei, că Şcoala gimnazială „Nicolae Iorga“ Focşani a fost din nou o excelentă gazdă.

O spun doar ca o părere personală, una dintre cele mai bune colaborări pe care le avem în ultimii ani este cea cu ACS GENIUS GALAŢI. Este o colaborare utilă pentru ambele părţi şi sperăm să o menţinem sau chiar să o ridicăm la noi cote. Între copiii şi juniorii vrânceni şi cei gălăţeni s-a înfiripat o prietenie care sperăm să fie durabilă, dar şi o concurenţă care sperăm să fie benefică progresului şi performanţei.

Organizarea, baza materială, buna desfăşurare a competiţiei şi arbitrajul au fost asigurate de Aurelian Grigore, director de turneu, Mihai Strîmbu, arbitru şef, Sandu Gurguiatu, arbitru, Anton Soare, arbitru, Emilian-Paul Ioniţă, Cătălin Pătraşcu, arbitru asistent, şi, nu în ultimul rând, cadrele didactice din partea unităţii de învăţământ gazdă, Daniela Trandafir, directorul unităţii, Nicoleta Dănilă, consilierul educativ, Elena Apopei şi Doina Popovici, responsabilul în exerciţiu şi respectiv responsabilul fondator al cercului de şah de la Şcoala gimnazială „Nicolae Iorga“ Focşani, cel mai activ şi mai puternic cerc de şah din judeţ.

Următoarea competiţie de şah este „Cupa Ziua Armatei“.

Anton SOARE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter