CSM Focșani 2007

Urmărește CSM Focșani 2007

RAPORT asupra activităţii Clubului Sportiv Municipal Focşani 2007 în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2014

Colaj, 11 iunie 20141

Activitatea Clubului Sportiv Municipal Focşani 2007 a fost desfăşurată în conformitate cu Hotărârea de înfiinţare a clubului din decembrie 2006, alte hotărâri ale Consiliului Local al Municipiului Focsani ce au vizat activitate clubului, ca şi cu legislaţia din domeniul sportului.

Clubul Sportiv Municipal Focşani 2007 a beneficiat din partea Consiliului Local de un buget care să asigure îndeplinirea obiectivelor curente şi a celor de perspectivă. Pe aceasta bază, Comitetul Director şi conducerea executivă au adoptat măsurile organizatorice şi manageriale necesare pentru atingerea nivelului de performanţă sportivă asumat pentru 2014.

La începutul anului 2014, Clubul Sportiv Municipal Focşani 2007 avea în structură nouă secţii sportive active – arte marţiale, atletism, baschet, handbal, judo, şah, tenis, volei, şi una fără activitate – rugby. Pe parcursul anului, Consiliul Local al Municipiului a aprobat înfiinţarea a încă două secţii – tir sportiv şi taekwondo.

Rezultatele celor opt secţii sportive cu activitate s-au concretizat în 67 de medalii, dintre care 16 de aur, 20de argint si 31 de bronz în întrecerile mondiale, europene şi naţionale la care sportivii clubului au participat în 2014, contribuind astfel la crearea unei bune imagini municipiului Focşani în ţară şi peste hotare.

In 2014, CSM Focşani 2007 a colaborat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, cu Colegiul Tehnic ,,Edmond Nicolau”, Liceul cu Program Sportiv, în organizarea unor activităţi sportive cu largă cuprindere în programul ,,Sportul pentru toţi”.

În sportul de performanţă, CSM Focşani 2007 a avut rezultate apreciabile în parteneriatul cu DJST Vrancea, Liceul cu Program Sportiv, CSS Focşani, CS ,,Unirea” Focşani, cu alte cluburi şi asociaţii sportive, mulţi sportivi tineri fiind incluşi în activitatea secţiilor clubului.

Pe aceeaşi bază au fost acoperite nevoile de spaţii de pregătire pentru echipele şi sportivii clubului.

 
Rezultate în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2014

I.PROMOVAREA SPORTULUI DE PERFORMANŢĂ

Arte marţiale

Karate SKDUN – antrenor Daniel Fusaru

Campionatul mondial

  • Alpreotesei, in Polonia 2014Bogdan Alpreotesei – locul I şi medalie de aur, tineret

– Dragoş Pantazică – locul II şi medalie de argint – locul III şi medalie de bronz, cadeţi

– Andreea Arginteanu – două locuri III şi medalii de bronz, juniori

Cupa mondială

  • George Popa – locul I şi medalie de aur, copii

– Adelina Popa – locul II şi medalie de argint, juniori

– Laurenţiu Nemuţ – locul III şi medalie de bronz, juniori

– Ştefan Gotu – locul III şi medalie de bronz, copii

Campionatul european

  • Andreea Arginteanu – locul III şi medalie de bronz, juniori

– George Dochioiu – locul III şi medalie de bronz, juniori

Cupa Europei

  • Dorian Hîrcan – locul III şi medalie de bronz, juniori

– Laurenţiu Nemuţ – locul III şi medalie de bronz, juniori

Campionatul naţional

  • Andreea Arginteanu – locul I şi medalie de aur, locul II şi medalie de argint, două locuri III şi medalii de bronz, juniori

– Dragoş Pantazică – locul I şi medalie de aur, locul III şi medalie de bronz, cadeţi

– George Dochioiu – două locuri I şi medalii de aur, juniori

– Laurenţiu Nemuţ – locul III şi medalie de bronz, juniori

– Gabriela Popovici – locul III si medalie de bronz, minicadeţi

– Echipa de minicadeţi 32 kg. – Andrei Mardare, Sebastian Condruz, Daniel Mihai – locul I şi medalie de aur
– Echipa de minicadeţi +45 kg. – Ştefan Gotu, George Popa, Teodor Georgescu, locul III şi medalie de bronz
– Echipa de minicadeţi -45 kg. – Andrei Paraschiv, Răzvan Ştefan, Ştefan Alexe – locul II şi medalie de bronz
– Echipa de juniori +70 kg. – Dragoş Pantazică, Emanuel Borş, Laurenţiu Nemuţ, locul III şi medalie de bronz
– Echipa de minicadeţi – Gabriela Popovici, Ştefan Gotu, Sebastian Condruz, locul III şi medalie de bronz
– Echipa de junioare Adelina Popa, Felicia Saghin, Alexandra Harapcea, locul III şi medalie de bronz

Cupa României

  • Dragoş Pantazică – locul I şi medalie de aur, locul II şi medalie de argint, cadeţi

– Bogdan Alpreotesei – locul II şi medalie de argint, juniori

– George Dochioiu – locul II şi medalie de argint, locul III şi medalie de bronz, juniori

– Gabriela Popovici – locul II şi medalie de argint, minicadeţi

– Adelina Popa – locul II şi medalie de argint, juniori

      • Ştefan Gotu – locul II şi medalie de argint, copii

Karate Wadokai

Campionatul Naţional

    • George Dochioiu – locul I şi medalie de aur, juniori

– Bogdan Alpreotesei – locul II şi medalie de argint, locul III şi medalie de bronz, juniori

– Andreea Arginteanu – locul III şi medalie de bronz, juniori

Atletism

Antrenor, Ştefan Munteanu

Roberta in fuleuCampionat national

– Ana Roberta Anghel – locul III si medalie de bronz, juniori

– Stafeta 1+2 + 3 + 4 (Răzvan Valentin Dragomir, Alexandru Florin Arbunescu, Cristian Gheorghe, George Daniel Dristaru) – locul III şi medalia de bronz, juniori

Baschet

Antrenori, Mircea Petrişor şi Petruţ Mihai

Echipa U 20 a ocupat locul V la turneul final al Campionatului naţional, ediţia 2013-2014; la sfârşitul anului 2014 se afla pe locul II după parcurgerea a trei tururi de campionat din şase

Judo

Antrenor, Stanică Grosu

Cornel Andries si Stănica GrosuCampionat naţional

– Mihai Vrabie – locul I şi medalie de aur, locul II şi medalie de argint – juniori

– Laris Bors – locul I şi medalie de aur, locul II şi medalie de argint – juniori

– Mircea Tomescu – locul I şi medalie de aur – juniori

– Bogdan Drâmbă – locul I şi medalie de aur – juniori

– Nicoleta Ilie – locul II şi medalie de argint – juniori

 – Cornel Andrieş – locul II şi medalie de argint, seniori, locul III şi medalie de bronz la Ne Waza – seniori
– Daniela Zghera – locul II şi medalie de argint – juniori
– Răzvan Burduşel – locul II şi medalie de argint – juniori
– Eugeniu Goraş – locul III şi medalie de bronz – juniori
– Claudiu Parnea – locul III şi medalie de bronz – juniori
– Alina Alecu – locul III şi medalie de bronz – seniori

– Metin Can – locul III şi medalie de bronz – juniori

– Alexandru Constantin – locul III şi medalie de bronz – juniori

Cupa Romaniei

  • Mirela Constantin – locul III şi medalie de bronz

Handbal

Antrenor, Viorel Ciubotaru

DSCN4424

Locul VII în seria A a Campionatului Naţional Divizia A, ediţia 2013-2014; locul IV la finalul turului Campionatului Naţional 2014-2015

Şah

Antrenor, Mihai Strâmbu

Campionat naţional

Ionuţ Matei AxintePatrascu la Eforie, 2014Cosmin Vasiliu la Eforie 2014– Echipa de juniori 16 ani (Ionuţ-Matei Axinte, Cătălin-Lucian Pătraşcu, Cosmin Vasiliu) – 3 locuri I (la şah clasic, şah rapid şi blitz) şi medalii de aur

– Echipa de junioare tineret 20 de ani (Elena – Adelaida Toma, Bianca –Gabriela Banciu, Andreea-Simona Toma) locul II si medalie de argint

– Ionuţ-Matei Axinte – locul II şi medalie de argint

    • Echipa de 12 ani – Aurelian-Gabriel Cristea, Vlad-Daniel Ivan, Ştefan Dănilă, Alexandra-Ioana Banciu, Carmen-Nicola Ioniţă – locul II şi medalie de argint

– Echipa de 14 ani – Cosmin Vasiliu, Dragoş-Cosmin Ion, Teodora Avădăni, Ana-Maria Banciu – locul II şi medalie de argint

Tenis

Antrenor, Razvan Bucuroiu

Tenismeni l Camponatul pe echipe - 30 septembrie 2014

Echipa 12 ani (Maria-Daciana Ciubotaru, Delia Macovei, Călin Ciubotaru, Ştefan Lazăr) – locul VI la Campionatul Naţional 12 ani

Volei

Antrenor, Marian Rădulescu

DSCN6212Echipa de senioare a participat în Play-off-ul seriei Est a Campionatului National, Divizia A2, ediţia 2013-2014; locul V la finalul turului Campionatului Naţional, ediţia 2014 – 2015

II SPORTUL PENTRU TOŢI

CSM Focşani 2007 a organizat ori a colaborat la organizarea – în Piaţa Unirii, în grădina publică, în săli de sport sau pe terenuri în aer liber, a unor competiţii de atletism, baschet, minifotbal, futsal, handbal, volei, şah, tenis de câmp, biciclete, role la care au participat numeroşi copii şi tineri din municipiu. Astfel de competiţii au fost organizate cu prilejul zilelor de 1 Martie, 8 Martie, 1 Iunie, al Zilelor Municipiului Focşani, Zilei Europei, Zilei Naţionale României, ca şi cu alte prilejuri în care a fost necesară implicarea CSM Focşani 2007.

III ÎNTREŢINEREA ŞI FUNCŢIONAREA BAZEI MATERIALE

DSCN3450– La baza sportivă Milcovul Sud au fost făcute lucări de refacare a gazonului pe terenurile 1, 2 şi 3, a acoperişului şi a cabinelor vestiare. Terenurile au fost puse, în baza unui program stabilit împreună cu beneficiarii, la dispoziţia cluburilor şi asociaţiilor sportive care au solicitat acces pe terenurile de antrenament şi de disputare a jocurilor oficiale, de asemenea, de două ori pe săptămână, a fost oferit accesul liber pe terenuri de pregătire pentru focşănenii care au dorit să facă mişcare în aer liber;

– Au fost făcute lucrările uzuale necesare pentru întreţinerea gazonului şi pentru desfăşurarea jocurilor oficiale sau amicale

– Au fost făcute lucrările pentru întreţinerea curentă a bazei pe toată durata anului – tunderea gazonului, tăvăluirea, perierea, plombarea, repararea zonelor afectate după fiecare joc sau antrenament, nisipare, reînsămânţare.

– Pentru executarea lucrărilor de întreținere a gazonului, cu aprobarea Consiliului Local al Municipiului Focsani, a fost achiziționat un tractor de tuns iarbă.

– La sediul clubului au fost făcute lucrări de reparaţie şi întreţinere.

IV CHELTUIELI SPECIFICE

Pentru buna desfăşurare a activităţii sportive de performanţă:

– au fost încheiate contracte de prestări servicii cu sportivii de la arte marţiale, atletism, baschet, handbal, judo, şah, tenis, tir, volei;

– au fost organizate cantonamente la secţiile de arte marţiale, atletism, baschet, handbal, şah, volei;

– au fost cumpărate susţinătoare de efort şi medicamenate pentru sportivi;

– au fost alocate fondurile necesare pentru participarea sportivilor clubului la campetiţii interne şi internaţionale, ca şi la activităţile de pregătire; nivelul alocării acestor fonduri se regăseşte în execuţia bugerată pe anul 2014.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter