Urmărește CSM Focșani 2007

Handbal, Liga Națională: CSM Focșani 2007 – Politehnica Iași 26-22 (13-13)

handbal-cu-iasul-26Formația CSM Focșani 2007: Marocico, Tevzadze – Ragea – 2 goluri, Gramatic, Rotaru, Hagiu, Moisă – 1, Popovici – 1, Miroiu – 4, Țuțu – 1, Mocanu- 1, Rață – 3, Eros – 1, Sladic – 9, Năstăsie – 3.
CSM Focșani 2007 a reușit duminică, 12 noiembrie, în Sala Polivalentă, a treia victorie din campionat. Dacă precedentele jocuri cu fost câștigate în fața unor formații care acum sunt în zona play-off-ului, de această dată adversară i-a fost ultima clasată, Politehnica Iași. Veniți la Focșani să ia puncte, oaspeții s-au ținut scai de gazde, înainte de pauză aveau un gol avans, dar în ultima secundă a primei reprize aveau au fost egalați din 7 metri.
La începutul părții a doua a jocului, focșănenii au dus scorul la 17-14 au avut atacul, pe care l-au risipit și Politehnica s-a apropiat din nou la un gol: 18-17, în minutul 42. S-a făcut 21-18  în minutul 48, când handbal-cu-iasul-30handbal-cu-iasul-33profesorul Viorel Ciubotaru l-a trimis în teren pe Moisă, care a debutat pentru CSM Focșani cu gol și câteva acțiuni care au destabilizat apărarea oaspeților. În minutul 50 era 23-19, scor la care devenea limpede că focșănenii nu mai pot pierde victoria: au gestionat foarte bine finalul de meci și s-au impus cu 26-22. A fost victoria unui excelent joc de echipă, a dăruirii în atac și în apărare, a valorii superioare, în ultima instanță!
CSM Focșani 2007 va juca în etapa următoare, joi, handbal-cu-iasul-34handbal-cu-iasul-1handbal-cu-iasul-5316 noiembrie, în deplasare cu Dinamo București pentru ca în etapa a 12-a, joi, 23 noiembrie, să evoluaze tot la București, cu Steaua.