Handbal, Divizia A – Spectacol superb şi victorie, asemenea!

• CSM Focşani 2007 – CSM Piteşti 22-15 (11-5)
  • Senzaţionalul Ionuţ Cloşcă; apărare formidabilă; public admirabil

DSCN9105Formaţia CSM Focşani 2007: Cloşcă, Rusu, Ungureanu – DSCN9107Gramatic – 2, Sîsîeac, Vasilache, Rotaru – 2, Nelu – 5, Gheorghe, Smeu – 4, Popa – 5, Neaţă – 2, Mocanu – 1, Ştefan, Iordache, Năstăsie – 1.

Dintre formaţiile top 5 ale seriei, CSM Focşani 2007 nu câştigase, în actuala ediţie de campionat, în faţa ploieştenilor şi a piteştenilor. Celor din urmă le-a venit rândul DSCN9037astăzi, în Sala Polivalentă, unde juucători antrenaţi de profesorul Viorel Ciubotaru le-au dat o lecţie de handbal de calitate şi eficient! Meciul a început şi s-a încheiat cu câte un gol al oaspeţilor, însă între cele două momente, focşănenii au condus balul! Cu doi arbitri – Blas şi Ghiorghişor, ambii, din Bucureşti, care au oficiat impecabil, lăsând echipele să joace, focşănenii au arătat cu totul altfel decât la Alexandria.DSCN9066 DSCN9040Profesorul Viorel Ciubotaru a făcut o pregătire fără cusur a jocului, elevii săi lăsând foarte puţine culoare de şut pentru masivii şi înalţii handbalişti ai Piteştiului, Ionuţ Cloşcă a fost senzaţional în poartă scoţând mingi parabile şi imparabile iar atacul a finalizat doar când au fost condiţii pentru a înscrie. Admirabilul public din Polivalentă, vreo cinci sute de spectatori, a avut bucuria unui superb spectacol sportiv şi a unei victoriiDSCN9049 DSCN9091splendide! A fost un meci cu goluri puţine, faţă de media meciurilor de la Focşani, pentru că şi piteştenii au arătat ca o formaţie ce se bate la promovare şi s-a apărat foarte bine, însă au înscris puţin, insuficient pentru a obţine, astăzi, mai mult în disputa cu CSM Focşani 2007! Scorul a fost doar 5-3, în minutul 16,00, 11-5, la pauză, 17-10, în minutul 35! Diferenţa de şapte goluri din final a reflectat corect ceea ce s-a întâmplat în întâlnirea dintre focşăneni şi piteşteni.

Joi, 9 aprilie, CSM Focşani va juca la Ploieşti, cu formaţia care, în acest moment, este ca şi promovată în prima ligă, CSM Ploieşti.