Urmărește CSM Focșani 2007

Clubul Sportiv de Șah Paloda Adjud a organizat la Adjud sâmbătă, 16 iulie, în parteneriat cu CSM Focșani 2007 și Direcția Județeană de Sport Vrancea concursul de șah pentru seniori și juniori ,,Cupa Micul Pion SOMACO”

ȘAH ♟   Clubul Sportiv de Șah Paloda Adjud a organizat la Adjud sâmbătă, 16 iulie, în parteneriat cu CSM Focșani 2007 și Direcția Județeană de Sport Vrancea concursul de șah pentru seniori și juniori ,,Cupa Micul Pion SOMACO”. Structura concursului a fost următoarea:• Grupa A (seniori și juniori legitimați, cu rating FIDE sub 2200) s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde;• Grupa B (juniori avansați U16) s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, turneu închis 10 runde;• Grupa C (juniori începători U16) s-a jucat în sistem de joc de șah rapid, open elvețian pe parcursul a 7 runde.Competiția a fost omologată de către Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah, jucătorilor participanți fiindu-le afectat ratingul FIDE, în plus sau în minus, în funcție de rezultatul obținut în clasamentul final. Participanții la cele 3 grupe de joc au fost șahiști legitimați la cluburi din țară cu secție de șah (ACS de Șah Paloda Adjud, CSM Focșani 2007, CM de Șah Speranța Focșani, CS Olimp Șah Focșani, ACS Elisabeta Polihroniade București, ACS Smart Galați, CS Balta Albastră Siretu, CS Onești, CS Micul Șahist Iași, CS Politehnica Iași, CS Șah G. Nestianu Bârlad, CS Micul Șahist Iași, CS Sergentul Vaslui, CS Oxygen București, ACS Satori Art Slobozia, CSM Ploiești), dar și un șahist legitimat în Italia. Rezultate înregistrate: Grupa AClasament general • Ștefan-Emilian Prisăcaru de la CS Sergentul Vaslui, locul 1 cu 5,5 puncte;• Ștefan Dănilă, junior U18 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 5,5 puncte;• Aurelian Ciobanu de la CS Sergentul Vaslui, locul 3 cu 5 puncte.Rating FIDE sub 2000• Iulian-Marinică Gălățanu de la ACS Smart Galați, locul 1 cu 5 puncte.Rating FIDE sub 1800• Sebastian Ștefan Ciobanu, junior U16 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4,5 puncteRating FIDE sub 1600• Andrei Eugeniu Costache de la CS Micul Șahist Iași, locul 1 cu 4 puncteRating FIDE sub 1400• Yannis-Raphael Grecu, junior U14 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncteJucători cu vârsta peste 50 de ani• Costel Budur de la CS Balta Albastră Siretu, locul 1 cu 5 puncteJuniori U14• Adelin-Ștefan Dăscălescu, junior U12 la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3,5 puncteJuniori U12• Iustin Petru Hăineală, junior U12 la ACS Smart Galați, locul 1 cu 3 puncte TURNEU BClasament general • Mihai-Gabriel Enache de la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 10 puncte;• Luca Andrei Divisevici de la CS Oxygen București, locul 2 cu 7 puncte;• Constantin-Bogdan Enache de la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 3 cu 6 puncte.Juniori U10• Filip Andrei Toia de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 2 puncteClasament fete• Maria Tăbăcaru de la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 5 puncte TURNEU CClasament general • Darius Oprea de la CS Onești, locul 1 cu 7 puncte;• Dragoș-Ionel Călin, junior U14 la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 6 puncte;• Eusebiu Văsâi de la CS Onești, locul 3 cu 5 puncte.Clasament U10• Darius Andrei Ionuț Nicolae de la CSM Ploiești, locul 1 cu 5 puncte;Clasament U08• Alexandru George Costea de la CSM Ploiești, locul 1 cu 4,5 puncte;Clasament fete• Eliana Nedelea de la CS Onești, locul 1 cu 4 puncte;Clasament băieți legitimați la ACS de Șah Paloda Adjud• Rareș Dimitrie Severin, junior U10 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1;• David Pintilie, junior U08 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 2;• Nicu Simionescu, junior U10 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 3.Clasament fete• Alissa Maria Său, junioară U10 la ACS De Șah Paloda Adjud, locul 1Arbitrajul a fost asigurat de către: Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu și Anton Soare. Felicitări șahiștilor noștri!Succes în continuare!





























Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn