Urmărește CSM Focșani 2007

Baschet, Liga a II-a – CSM 2007 LPS Focşani s-a calificat în turneul semifinal

CSM 2007 LPS Focşani – CSM Bucureşti 93-79 (18-11, 28-18, 17-21, 30-29)

Formaţia CSM 2007 LPS: Olaru, Andrei Neguroiu, Ionuţ Neguroiu, Chircă, Vechiu, Mirea, Popovici, Pîrvu, Ţibîrnă, Tănase, Anghel.

Baschetbaliştii focşăneni au câştigat, miercuri sera, în Sala Polivalentă, o partidă cu caracter decisiv şi s-au calificat în turneul semifinal al Campionatului Naţional, Liga a II-a. Este o performanţă remarcabilă a foarte tinerilor jucători pregătiţi de profesorul Petruţ Mihai, care urcă în pre ieră la un astfel de nivel într-o competiţie de seniori! Bucureştenii de la CSM au mai fost întrecuţi la Focşani, în turul campionatului. Dacă atunci gazdele au condus, la un moment dat, la o diferenţă ce părea imposibil de recuperat de adversari şi au gâfâit pentru a câştiga, acum meciul a fost mai strâns, chiar dacă a existat, în sfertul al doilea şi o distanţă de 17 puncte între cele două formaţii. De altfel, cu excepţia sfertului al doilea, celelalte începuturi de sfert i-au surprins pe focşăneni deconectaţi, motiv din care au primit câte 8-10 puncte fără a înscrie vreunul. Diferenţa de valoare dintre gazde şi oaspeţi a fost determinantă şi, într-un final tensionat, cu foarte multe penalizări pentru faulturi, şi de o parte şi de cealaltă, CSM 2007 LPS Focşani s-a impus şi s-a calificat în turneul semifinal.