Urmărește CSM Focșani 2007

Volei, Divizia A2 – Meci spectaculos, cu victoria oaspetelor!

DSCN7213CSM Piteşti – CSM Focşani 2007 2-3 (13-25, 21-25, 25-21, 25-8, 13-15)

Formaţia CSM Focşani 2007: Andreea Buzilă, Ana-Maria Cimpoeşu, Elena Mogozsan, Mihaela Cîrlan, Romina Coman, Mihaela Taşkiran, Mădălina Mocanu, Rositsa Kirilova, Ana Boantă, Zlatina Shtarbanova, Mălina Zwiru, Monica Stoica.

Voleibalistele focşănene aveau de luat revanşa pentru dura înfrângere din tur, când piteştencele câştigaseră în Sala Polivalentă cu un 3-0 fără drept de DSCN7214apel! Înaintea jocului de sâmbătă, aveau de partea lor dorinţa de victorie, valoarea individuală multora dintre adversare şi o bună pregătire tehnică şi tactică făcută în intersezon sub comanda profesorului Marian Rădulescu. Aveau, însă, şi dezavantajul de a fi disputat, până la ora meciului de la Piteşti, doar un joc de antrenament, cel de la Galaţi cu CSU. În primul joc al returului, fetele Focşaniuluiau anulat acest dezavantaj şi au început fulminant câştigând setul de debut cu 25-13, după ce fusese egalitate la 8! Pe teren, practic, a fost doar echipa oaspete, gazdele – altfel, o formaţie cu un joc solid, părând a nu înţelege ce li se întâmplă. În setul al doilea, CSM DSCN7216Focşani 2007 a luat un avans de şase puncte care, la 12-18, părea decisiv. Antrenoarea Elena Bontaş a încercat în mod repetat formule de echipă pentru anularea acestui avantaj, însă după 18-19, oaspetele au încheiat cu 25-21 pentru ele şi s-a făcut 0-2 la seturi. A treia parte a întâlnirii putea fi şi ultima chiar dacă focşănencele mai pierduseră din forţa de joc, pe fondul oboselii de după două seturi foarte intense. S-a întâmplat, însă, ca la 19-17 pentru ele arbitrul principal să dea în mod eronat punct în favoarea piteştencelor care au speculat momentul favorabil şi au încheiat cu 25-21! Setul al patrulea a aparţinut cu claritate Piteştiului, care a început cu un sec DSCN72238-1, moment în care profesorul Marian Rădulescu a scos din teren mai multe titulare pe care le-a odihnit pentru setul final. A fost mişcarea tactică dovedită câştigătoare pentru că, în ultimul act al întâlnirii, având în teren echipa de început al meciului, CSM Focşani 2007 s-a impus cu 15-13 şi a câştigat cu 3-2 pe terenul unei adversare ce are ca obiectiv promovarea în Divizia A1! A fost victoria valorii echipei focşănene – antrenor şi jucătoare – la care revenirea ridicătoarei de joc Zlatina Shtarbanova (după o gravă accidentare) şi a Rositsei Kirilova se dovedeşte a fi foarte importantă. Voleibalistele focşănene au avut multe momente în care au evoluat aproape fără cusur iar evoluţia lor de la Piteşti anunţă un retur la capătul căruia pot să meargă cel puţin până în etapa a doua a ply-off-ului unde primele patru echipe ale seriei îşi vor disputa două locuri pentru turneul de promovare!

Sâmbăta viitoare, CSM Focşani 2007 va întâlni, în Sala Polivalentă, pe Ştiinţa Miroslava Iaşi.