Urmărește CSM Focșani 2007

Tenis – Maria Ciubotaru a jucat finala în al doilea ei turneu la U 14!

• La dublu, Maria Ciubotaru și Delia Macovei, împreună cu perechile lor au jucat sferturi de finală!

tenis-11Maria-Daciana Ciubotaru a încheiat turneul de categoria A din Circuitul Național FR Tenis,tenis-4 dotat cu ”Trofeul George Bucuroiu”, organizat de Tenis Club Focșani și FR Tenis, cu finala din proba de simplu!
Pe Arenele George Bucuroiu din Focșani Sud, în proba de simplu fete 14 ani, sportiva de la CSM Focșani 2007, pregătită de profesorul George Bucuroiu, a câștigat cinci meciuri: 6-2, 6-3, cu favorita 12, Bianca Zavatchi, de la Galați, 6-2, 7-5, cu colega ei de dublu, Briana Spătaru, de la Pitești, 5-7, 6-1, 6-2, cu favorita 3, Alexia Trașcă, de la Constanța, în sferturi de finală, 6-1, 6-4, cu Alisia Apostol, de la Mamaia, în semifinală. În finală, joi, 2 august, dimineața, de la ora 10,00 s-au întâlnit Maria Ciubotaru și favorita nr. 1, Alessia Popescu, de la Dinamo București. Jucătoarea de la Dinamo a câștigat cu 6-2, 6-1, valorificându-și plusul de vârstă și, implicit, de experiență, dar și de forță și alonjă, mai cu seamă la servicii! Tot la simplu, Delia Macovei și Denisa Ganea, ambele de la CSM Focșani 2007, tenis-12au fost eliminate din primul tur.
dsc_1357În turneul de dublu fete, Maria Ciubotaru și coechipiera cu care este vicecampioana României la 12 ani, Briana Spătaru, a trecut în optima de finală de perechea Flavia Dumitrașcu, de la Tenschi Sport/Ruxandra Țolescu, de la Masters București, cu 7-7 (3), 6-0, dar în sferturi de finală a fost întrecută de perechea favorită 2, alcătuită din Aleesia Popescu/Maria Secară, de la Iași, cu 6-4, 6-7 (4) 10-0.
Tot în sferturi de finală s-a oprit și Delia Macovei, în dublu cu Olivia Grozavu, de la Onești. Delia și partenera ei au trecut în optimi de Cătălina Savin, de la Dinamo București/Ecaterina Malai, de la TC Nord Bucovina, cu 2-6, 6-3, 10-7 și au pirtdut cu 1-6, 6-3, 4-10, întâlnirea cu perechea favorită 1, Alexia Trașcă, de la Constanța/Cezara Penea, de la Tîrgu Jiu.