Urmărește CSM Focșani 2007

Secția de șah a CSM Focșani 2007 a organizat vineri, 19 august, la Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” din Mărășești, concursul de șah pentru elevi ”Căluțul Șahist Mărășești”

ȘAH ℹ️ Secția de șah a CSM Focșani 2007 a organizat vineri, 19 august, la Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” din Mărășești, concursul de șah pentru elevi ”Căluțul Șahist Mărășești”, în colaborare cu CS Olimp Șah Focșani, Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” și Direcția Județeană de Sport Vrancea.La acest concurs au participat elevi din Mărășești, cu vârste cuprinse între 6 și 14 ani, competiția desfășurându-se pe o singură grupă de joc în sistem elvețian, pe parcursul a șapte runde.ℹ️ Clasament general• Maya Sofia Grecu (de la Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești), locul 1 cu 6 puncte.Clasament băieți (6 – 14 ani)• Matteo Merloae (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 cu 5,5 puncte.Grupa de vârstă 6 ani• George Popescu (de la Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești), locul 1 – băieți, cu 4,5 puncte;• Mateo Șușu (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 2 – băieți, cu 4 puncte;• Ioana Fotache (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 2 puncte.Grupa de vârstă 7 ani• Gabriel Laluciu (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – băieți, cu 5 puncte;• Alesia Maria Cormuș (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 2,5 puncte.Grupa de vârstă 8 ani• Matei Chișcă (din Franța), locul 1- băieți, cu 4 puncte;• Vlad Mihai Mititelu (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 2 – băieți, cu 3 puncte;• Maria Bejan (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 3,5 puncte;• Iris Flodoroiu (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 2 – fete, cu 2 puncte;• Alexandra Iftimie (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 3 – fete, cu 1,5 puncte.Grupa de vârstă 9 ani• Andrei Cristian Pavel (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1- băieți, cu 5 puncte;• David Purdel (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 2 – băieți, cu 4 puncte;• Patricia Ciornuleța (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 4,5 puncte;• Alexandra Giurgea (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 2 – fete, cu 4 puncte;• Sara Burghelea (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 3 – fete, cu 3,5 puncte;• Maria Fotache (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), mențiune cu 3 puncte;• Maria Roxana Iordache (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), mențiune cu 3 puncte;• Karina Merlae (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), mențiune cu 2,5 puncte;• Maria Aldea (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), mențiune cu 2,5 puncte;• Alexandra Tanțău (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), mențiune cu 2 puncte.Grupa de vârstă 10 ani• David Șaigău (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – băieți, cu 3,5 puncte;• Sofia Burghelea (de la Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești), locul 1- fete, cu 3 puncte.Grupa de vârstă 11 ani• David Aldea (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1- băieți, cu 4 puncte;• Teodora Amariei (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 3 puncte;• Ana Maria Tuchiluș (de la Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești), locul 2 – fete, cu 2,5 puncte;Grupa de vârstă 14 ani• Ștefania Mihalcea (de la L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), locul 1 – fete, cu 5,5 puncte;ℹ️ La această întrecere au participat 30 de elevi șahiști, o parte dintre ei fiind și participanți la Proiectul „HERCULES” – secțiunea de inițiere și selecție în șah, desfășurat și la L.T. „E. Grigorescu” din Mărășești (în aceeași săptămână cu acest concurs), elaborat de către Ministerul Sportului și pus în aplicare de către Direcția Județeană de Sport Vrancea.De remarcat la acest concurs sunt atât disponibilitatea și deschiderea copiilor către acest gen de activități, dar și implicarea deosebită a doamnei prof. Lavinia Anghel (director al L.T. „E. Grigorescu” Mărășești), a responsabilului de activitate prof. Mariana Drilea, dar și a cadrelor didactice îndrumătoare: Daniela Mihalcea, Olga Stafe, Monica Asaftei, Săndica Olteanu, Irina Cuptor, Dorina Vlaicu, Claudia Antochi, Elisabeta Tanțău.ℹ️ Arbitrajul și condițiile tehnice necesare bunei defășurări a competiției au fost asigurate de către CSM Focșani 2007 prin Mihai Strîmbu, Anton Soare, dar și de către doi juniori cu aptitudini organizatorice (Andrei Dănuț Neagu și Yannis Raphael Grecu). Succes în continuare!

































Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn