Urmărește CSM Focșani 2007

Handbal – Locul de baraj este posibil, în continuare!

CSM Focşani 2007 – CSM Ploieşti 28-28 (11-12)
Foto handbal, 6  mai 2016 045Formaţia CSM Focşani 2007: Marocico, Cloşcă, Rusu – Popa – 3 goluri, Mocanu – 3, Cadar, Ragea – 3, Voinea, Vasilache, Smeu – 1, Neaţă – 2, Miroiu – 7, Gramatic – 1, Rotaru, Năstăsie – 7, Eros – 1.
CSM Focşani 2007 nu a reuşit, duminică seara, în Sala Polivalentă, să câştige meciul cu CSM Ploieşti! O victorie le-ar fi adus focşănenilor o relativă linişte pentru ultimele două etape în care ar fi plecat cu două puncte avans faţă de ploieştenii cu care sunt în concurenţă directă pentFoto handbal, 6  mai 2016 087ru unul dintre locurile ce permit accesul la barajul de rămânere în Liga Naţională. Spre surprinderea spectatorilor care i-au încurajat, din nou, pe tot parcursul întâlnirii, elevii profesorului Viorel Ciubotaru au început cu o evidentă crispare meciul şi au fost conduşi repede cu 3-0! Au reuşit să egalaze abia în minutul 12,00, după care au preluat conducerea cu 6-5, 7-6, 8-7, 9-8, 1-9, Foto handbal, 6  mai 2016 08911-10, dar la pauză Ploieştiul avea avans de un gol: 11-12! Au fost 30 de minute cu un joc foarte dur al oaspeţilor, permis cu la largheţe de cei doi arbitri. În partea a doua a meciului gazdele au egalat şi au preluat conducerea, dar ambele echipe au avut, pe rând avantajul scorului, fără a se dsitanţa decisiv. Partida s-a încheiat la egalitate! CSM Focşani 2007 ar fi putut câştiga relativ uşor, chiar în condiţiile unui arbitraj îngăduitor cu ploieştenii, dacă jucătorii săi nu ar fi ratat de mai multe ori din situaţii de unu la unu cu portarul advers.
Formaţia focşăneană se află pe locul 5 al play-out-ului, cu 26 de puncte, cu două mai puţin decât CSM Ploieşti, care va juca în etapa viitoare, pe teren propriu, cu lidera detaşată în clasament, Energia Tîrgu Jiu.
Miercuri, 18 mai, de la ora 18,30, tot în Sala Polivalentă, CSM Focşani 2007 va întâlni pe Foto handbal, 6  mai 2016 078CSU Foto handbal, 6  mai 2016 059Danubius Galaţi.
Clasament: 1. Energia Târgu Jiu – 36 puncte; 2. HCM Minaur Baia Mare – 33 puncte; 3. HC Valui – 30 puncte; 4. CSM Ploieşti – 28 puncte; 5. CSM Focşani 2007 – 26 puncte; 6. CSU Danubius Galaţi – 1 punct.

Sponsor principal                                                                  Sponsori
ravenol-logo-roWohl Fabrica ferestrelorUrsus Cooler - 3logo-carrefourSigla VOG System