Handbal, Liga Națională – Joc admirabil, victorie reconfortantă!

DSCN9900CSM Focșani 2007 – CS HC Adrian Petrea Reșița 27-20 (15-10)
CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Regea, Cadăr – 2, Gramatic – 1, Rotaru, Miroiu – 3, Popa – 2, Țuțu – 3, Mocanu – 2, Rață – 2, Enache, Eros – 2, Răpciugă, Năstăsie – 10.
Antrenor, Viorel Ciubotaru
DSCN9913HC Adrian Petrea Reșița: Tevzadze, Heimbach, Dragon, Turcu – 1, Huta – 1, Vaidasigan – 4, Popovici – 2, Pîrvan – 2, Rohozneanu – 1, Sămânță, Dospinescu – 4, Starchenko, Trifkovic – 3, Drăghici, Bahan – 2, Ignat.
Antrenor, Adrian Petrea DSCN9960
CSM Focșani 2007 a făcut un joc excepțional și a câștigat într-o manieră impresionantă meciul disputat miercuri, 5 octombrie, începând cu ora 18,30 în Sala Polivalentă, în compania puternicei DSCN9955formații a CS HC Adrian Petrea Reșița. Elevii profesorului Viorel Ciubotaru, în continuare, suspendat și obligat să stea în tribună, au făcut o partidă perfectă în apărare, care i-a anihilat pe sârbul Trifkovic, cel ce înscrisese de 14 ori în poarta lui Dinamo cu câteva zile în urmă, pe DSCN9975Rohozneanu, pe Dospinescu, pe Vaidasigan, marcatori recunoscuți. Iar în poartă Marocico a fost senzațional! Și atacul focșănenilor a funcționat foarte bine, în fața porții adverse – în care s-a aflat o bună parte a timpului celebrul Tevzadze, gazdele dezvăluind o mare doză de creativitate, inventivitate, curaj! Oaspeții au părut a nu înțelege ce li se întâmplă și au avut reacții palide la dezinvoltura cu care au jucat handbaliștii Focșaniului! Scorul a fost strâns doar până la 9-7, DSCN9986cât era în minutul 21,00. Până la pauză a fost un firesc, prin raportare la situația din teren, 15-10, trecut prin 15-9!  În rDSCN9902epriza a doua diferența a ajuns repede la opt goluri – 19-11 în munutul 38, distanța dintre cele două echipe variind între 6 și 8 goluri, pentru ca scorul final să se fixeze la 27-20, în apaluzele frenetice ale spectatorilor care au umplut din nou Sala Polivalentă și au urmărit ultimele două minute în picioare!
În urma victoriei de miercuri seara, CSM Focșani a urcat pe locul 6 cu 11 puncte. Este unDSCN9967
clasament intermediar, fără rezultatul meciului Steaua București – CSM Făgăraș.
În etapa următoare, la pentru 12 octombrie, CSM Focșani 2007 are programat jocul din deplasare, cu CSU Suceava.