DSCN7501CSM Focşani 2007 – HCM Sighişoara 39-28 (14-11)

Formaţii

CSM Focşani 2007: Cloşcă, Rusu, UngureanuGramatic – 2, Şăitan, Vasilache – 3, Sîsîeac, Iordache – 3, Ştefan – 6, Smeu – 6, Neaţă – 2, Popa – 1, Năstăsie – 7, Mocanu – 6, Rotaru – 3.

HCM Sighişoara: Ilisie, Pop, Karoly, Coman, Nuţu, Turturică, Răduţ, Manda, Păun, Demeter, Jakab, Palatka.

DSCN7507Primul joc amical dintre foarte tânăra – ca ani de existenţă – şi tânăra, ca vârstă a jucătorilor, formaţia din Sighişoara şi experimentata echipă a Focşaniului a produs un frumos spectacol handbalistic, astă seară, în Sala Polivalentă. HCM Sighişoara, cu mai mulţi jucători care au trecut pe la Centrul Naţional de Excelenţă Marian Cosma, a desenat, uneori, spectaculos, cu multe reuşite tehnico-tactice şi, în prima repriză, a ţinut aproape de formaţia gazdă, în care profesorul Viorel Ciubotaru a mutat de mai multe ori, ca manieră de joc şi componenţă, în căutarea fomulei celei mai productive în perspectiva returului. La pauză era 14-11, după ce fusese 12-11! În partea a doua a partidei, focşănenii s-au distanţat minut cu minut şi au încheiat cu un avans de 11 goluri.

Mâine, de la ora 11,00, cele două formaţii se vor întâlni din nou.