Urmărește CSM Focșani 2007

Baschet U 20, turneu semifinal – Focşănenii au făcut spectacol cu folos!

DSCN5578CSM 2007 LPS Focşani – CSU Sibiu 94-69 (25-13, 26-10, 13-18, 30-28)

Formaţia CSM 2007 LPS Focşani: Neguroiu, Chircă, Vechiu, Ţibârnă, Vechiu, Avram, Caragaţă, Tănase, Mirea.

Turneul semifinal al Campionatului Naţional U 20 de la Focşani a început, duminică seara în Sala Polivalentă. De la ora 18,00, s-au întâlnit Dinamo Bucureşti şi LPS CSU Piteşti. La capătul unui joc echilibrat, dar cu numeroase ratări şi cu un final pe muchie de cuţit, piteştenii au câştigat cu 69-65 pentru că au risipit mai puţine ocazii de a înscrie.

DSCN5580De la ora 20,00, a început partida dintre CSM 2007 LPS Focşani şi CSU Sibiu. După câteva minute de joc de tatonare, focşănenii au început spectacolul finalizat până la finalul primului sfert, cu 25 de puncte înscrise prin acţiuni de mare frumuseţe. Al doilea sfert a fost similar primului şi s-a încheiat cu 26-10. Cu un avans de 28 de puncte în portofoliu, jucătorii gazde s-au relaxat şi le-au permis adversarilor să recupereze 13 puncte, după care, chemaţi la ordine de profesorii Petruţ Mihai şi Mircea Petrişor s-au reluat în serios şi au reînceput să înscrie, dar au pierdut până la finalul sfertului 5 puncte din avantajul de la pauza mare. Sfertul al patrulea, în care în formaţia focşăneană au intrat şi rezervele, s-a încheiat cu 30-28, dar spectacolul a fost o reuşită deplină prin numeroasele reuşite din aruncări de DSCN5585la linia de trei puncte, cele mai multe aparţinând oaspeţilor.

Luni, de la ora 16,00, va începe meciul CSU Sibiu – Dinamo Bucureşti urmat de întâlnirea dintre LSP CSU Piteşti – CSM 2007 LPS Focşani. Un mesaj pentru iubitorii baschetului şi ai sportului, în general: veniţi la Polivalentă să vedeţi o bună parte din tot ce are mai bun baschetul românesc la nivelul U 20. Veţi vedea şi o formaţie a Focşaniului spectaculoasă şi eficientă care se bate cu mari şanse pentru intrarea în turneul final al Campionatului Naţional!