Urmărește CSM Focșani 2007

Baschet U 20 – Joc bun şi victorie pentru gazde!

DSCN7075CSM Focşani 2007 – VIPO Bucureşti 92-76 (20-27, 34-16, 21-17, 17-16)

Formaţia CSM Focşani 2007: Neguroiu, Olaru, Chircă, Vârnă, Bălan-Halici, Badea, Avram, Caragaţă, Toma, Pleşa.

Anterioara întâlnire dintre focşăneni şi bucureştenii de la VIPO a fost câştigată la limită de gazde. Iar debutul partidei de astăzi, din Sala Polivalentă indica o desfăşurare, de asemenea, echilibrată. Primul sfert a curs cu avantaj pentru CSM Focşani 2007 până în ultimele două minute în DSCN7086care bucureştenii au speculat erorile individuale ale focşănenilor şi s-au desprins la şapte puncte. A fost, însă, ultima perioada a meciului câştigată de oaspeţi pentru că, în sfertul al doilea, puternica formulă de joc a CSM Focşani 2007, cu Neguroiu, Olaru, Chircă, Vârnă, Bălan-Halici ori Badea în teren şi-a spulberat adversarii. Scor în sfert 34-16 şi, la pauză, 54-43. Au urmat două sferturi cu elevii profesorilor Petruţ Mihai şi Mircea Petrişor la conducerea jocului, încheiate cu 21-17 şi 17-16, şi cu victoria în joc: 92-76. Formaţia focşăneană are un joc solid, se apără bine şi atacă variat, revenirea lui Alin Olaru a adus un plus de calitate, iar prezenţa lui Popa la recuperare ar fi făcut din CSM Focşani 2007 o echipă greu de depăşit de orice colegă de campionat!

DSCN7094În celălalt meci al zilei, Dinamo Bucureşti a trecut cu 82-53 de VIPO Bucureşti.

Mâine, de la ora 11,00, CSM Focşani 2007 va juca împotriva contracandidatei la locul al doilea, Dinamo Bucureşti.